Vítejte na oficiálních stránkách 18. Mistrovství světa v letecké akrobacii větroňů v kategoriích Unlimited a Advanced, které požádá ve spolupráci s Aeroklubem ČR a mezinárodní leteckou federací FAI Aeroklub Zbraslavice.

Celý oficiální web MS je pouze v angličtině, novinky z jednotlivých soutěžních dnů pak budou zobrazovány na úvodní stránce dvoujazyčně.

Základní fakta o MS v letecké akrobacii větroňů

Kdy –  5. – 15. Srpna 2015

Kde – Letiště Zbraslavice (ICAO LKZB), cca 1 km od Zbraslavic mezi Kutnou Horou a Zručí nad Sázavou

Typ soutěže – Světový šampionát pod patronací světové letecké organizace FAI

Disciplíny – akrobacie na větroních v kategorii Unlimited a Advanced

Program celého Mistrovství světa naleznete zde

Platí se vstupné?

Akce je samozřejmě veřejně dostupná, vstupné je zdarma. Při návštěvě letiště prosíme dbejte pokynů personálu nebo bezpečnostní agentury. Nevstupujte na letištní plochu ani mimo označená místa pro veřejnost. Pokud se pohybujete po silnici 126 nebo zejména na příjezdové cestě k areálu letiště, budou se ve vaší blízkosti pohybovat vlečné letouny – dbejte proto zvýšené opatrnosti. Na příjezdové cestě k letišti nezastavujte své automobily ani se jinak nepohybujte.

Jak se dostanu na letiště Zbraslavice?

  • Vlakem ze Zruče nad Sázavou nebo Kutné hory.
  • Osobním autem po silnici číslo 126, vedoucí mezi Zručí nad Sázavou a Kutnou Horou. Letiště se nachází na severním okraji města Zbraslavice, cca 1 kilometr od centra města.
  • Letadlem – během průběhu závodů prosíme vždy kontaktujte stanoviště RADIO, v době konání soutěžnáích letů mohou být přílety a odlety omezeny.

Přesná poloha letiště je zde na serveru mapy.cz

O Aeroklubu Zbraslavice

Letiště Zbraslavice (ICAO: LKZB) leží 1,5 km severně od městečka Zbraslavice, u silnice č. 126 mezi městem Zbraslavice a obcí Štipoklasy. Letiště je určeno pro letouny, vrtulníky, kluzáky a ultralehká letadla. Provozovatelem letiště je občanské sdružení Aeroklub Zbraslavice. Mezi piloty a fanoušky leteckých sportů po celém světě je Letiště Zbraslavice synonymum pro nadstandardní podmínky pro plachtění, a je proto místem konání řady soutěží, i tréninkovou základnou pro piloty z celé České republiky.

Služby pro veřejnost
Pro leteckou i neleteckou veřejnost letiště nabízí vyhlídkové lety, motorové i bezmotorové létání a modelářský sport, technické a společenské zázemí (hangáry, bazén, hřiště, restaurace a ubytování).

Výcvik létání na kluzácích – více zde
Základní výcvik létání na kluzácích začíná pravidelně v zimních měsících teoretickým školením, a následně probíhá praktický výcvik během jara a léta. Létá se zpravidla na větroni L-23 Super Blaník. Pokračovací výcvik je určen pro piloty kluzáků (držitele licence GLD). Frekventatni se postupně naučí létat v termice i na svahu. Sportovní piloti Aeroklubu Zbraslavice se účastní mnoha plachtařských soutěží, jsou členy reprezentačního týmu ČR a dosahují skvělých výsledků.

Výcvik létání na motorových letadlech – více zde 
Výcvik létání na letounech se provádí podle potřeb zákazníků individuálně. Aeroklub Zbraslavice je držitelem osvědčení o schválení CZ/FTO-012 pro praktické modulové výcviky a je schopen vycvičit žáky od nuly až na pravou sedačku dopravního letadla.

  • Průkaz soukromého pilota (licence PPL) – výcvik v rámci oprávnění CZ/FTO-012
  • Průkaz obchodního pilota (licence CPL) – výcvik v rámci oprávnění CZ/FTO-012